VOLKSWAGEN e-Golf 24 kWh (115 HP)
2014–2016
114
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4270mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2631mm |
| Kerb Weight | 1585kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |