VOLKSWAGEN e-Golf 35.8 kWh (134 HP)
2016–
134
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 134bhp |
| Power | 99.9kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4270mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2631mm |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |