VOLKSWAGEN e-UP! 32.3 KWh (83 HP)
2019–
82
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
81
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 82bhp |
| Power | 61kW |
| Torque | 212Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3599mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2418mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |