VOLKSWAGEN Eos 1.4L TSI 6MT FWD (122 HP)
2011–2016
121
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 199Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4422mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1497kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R 16 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |