VOLKSWAGEN Eos 2.0i FSI 6MT FWD (150 HP)
2006–2011
148
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1523kg |
| Boot Capacity | 204L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |