VOLKSWAGEN Eos 2.0L TSI 6AT FWD (210 HP)
2011–2016
208
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 279Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4422mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1586kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R 16 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |