VOLKSWAGEN Eos 3.2L V6 6AT FWD (250 HP)
2006–2011
247
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3168cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 247km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1602kg |
| Boot Capacity | 204L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |