VOLKSWAGEN Fox 1.2L 5MT FWD (55 HP)
2005–2009
54
bhp
Power
17.5
s
0–100 km/h
92
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40.5kW |
| Torque | 106Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.5s |
| Top Speed | 148km/h |
| Top Speed | 92mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3830mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 973kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |