VOLKSWAGEN Fox 1.4L 5MT FWD (75 HP)
2005–2009
74
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 124Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 167km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3830mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 987kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |