VOLKSWAGEN Gol 1.0L 5MT FWD (76 HP)
2014–
75
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Power | 75bhp |
| Power | 56kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 1648mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Kerb Weight | 946kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |