VOLKSWAGEN Gol 1.6L Flex Fuel 5MT (101 HP)
2008–2014
99
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3838mm |
| Width | 1656mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Kerb Weight | 944kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |