VOLKSWAGEN Gol 1.6L MSI 5MT FWD (104 HP)
2014–
103
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 1648mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Kerb Weight | 955kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |