VOLKSWAGEN Golf GTD 5 Doors 2.0L TDI 6MT FWD (184 HP)
2017–2020
181
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4267mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2626mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |