VOLKSWAGEN Golf GTI 3 Doors 2.0L T-FSI 6MT FWD (200 HP)
2008–2013
197
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
35.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.8mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4214mm |
| Width | 1758mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |