VOLKSWAGEN Golf GTI 3 Doors 2.0L TSI 6MT FWD (210 HP)
2008–2013
208
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4214mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1393kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |