VOLKSWAGEN Golf GTI 3 Doors Edition 35 - 2.0L TSI 6AT FWD (235 HP)
2008–2013
232
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
153
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 232bhp |
| Power | 173kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 246km/h |
| Top Speed | 153mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4214mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1414kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |