VOLKSWAGEN Golf I 3 Doors 1.6L D 4MT FWD (54 HP)
1974–1983
54
bhp
Power
16.8
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1588cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.8s |
| Top Speed | 143km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3820mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 830kg |
| Boot Capacity | 345L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |