VOLKSWAGEN Golf I (5 Doors) 1.3L 4MT FWD (60 HP)
1974–1983
59
bhp
Power
14.6
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1272cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 93Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.6s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3820mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 775kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |