VOLKSWAGEN Golf I GTI 1.8L 4MT FWD (112 HP)
1976–1983
110
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3820mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Hr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |