VOLKSWAGEN Golf II 3 doors 1.0L 4MT FWD (45 HP)
1983–1992
44
bhp
Power
21.9
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1043cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 44bhp |
| Power | 33kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 21.9s |
| Top Speed | 137km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3980mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 830kg |
| Boot Capacity | 3455L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |