VOLKSWAGEN Golf II 3 doors 1.3L 4MT FWD (55 HP)
1983–1992
54
bhp
Power
16.7
s
0–100 km/h
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1272cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 96Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.7s |
| Top Speed | 151km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3980mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 820kg |
| Boot Capacity | 345L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |