VOLKSWAGEN Golf II 3 doors 1.6L 5MT FWD (69 HP)
1983–1992
68
bhp
Power
14.1
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.1s |
| Top Speed | 162km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3980mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 825kg |
| Boot Capacity | 345L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |