VOLKSWAGEN Golf II 3 doors 1.6L D 4MT FWD (54 HP)
1983–1992
54
bhp
Power
18.7
s
0–100 km/h
92
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1588cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 54bhp |
| Power | 40kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.7s |
| Top Speed | 148km/h |
| Top Speed | 92mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3980mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 871kg |
| Boot Capacity | 345L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |