VOLKSWAGEN Golf II 5 Doors 1.6L 4MT FWD (75 HP)
1983–1992
74
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 167km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3980mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 850kg |
| Boot Capacity | 345L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |