VOLKSWAGEN Golf III 3 Doors 1.6L 5MT FWD (100 HP)
1991–1997
99
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 188km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1010kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |