VOLKSWAGEN Golf III 5 Doors 1.8L 5MT FWD (75 HP)
1992–1997
74
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 168km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1025kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 Tr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |