VOLKSWAGEN Golf III 5 Doors 1.8L 5MT FWD (90 HP)
1992–1997
89
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 178km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1029kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |