VOLKSWAGEN Golf III 5 Doors 2.9L VR6 Syncro 5MT AWD (190 HP)
1992–1997
188
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2861cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 224km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4021mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1299kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |