VOLKSWAGEN Golf III Variant 1.6L 5MT FWD (100 HP)
1993–1999
99
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1116kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |