VOLKSWAGEN Golf III Variant 1.9L TDI 5MT FWD (90 HP)
1993–1999
89
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
46.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 202Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 176km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.2mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |