VOLKSWAGEN Golf III Variant 2.9L VR6 Syncro 5MT AWD (190 HP)
1993–1999
188
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2861cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 222km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |