VOLKSWAGEN Golf IV 5 doors 1.9L TDI 5MT FWD (90 HP)
1997–2003
89
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4150mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1212kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |