VOLKSWAGEN Golf IV Cabrio 1.8L 4AT FWD (90 HP)
1998–2002
89
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1155kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |