VOLKSWAGEN Golf IV Cabrio 1.9L TDI 5MT FWD (110 HP)
1998–2002
109
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |