VOLKSWAGEN Golf IV Cabrio 2.0L 4AT FWD (116 HP)
1998–2002
114
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
17.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 166Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.2mpg |
| Urban | 13.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60/Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |