VOLKSWAGEN Golf Plus 1.9L TDI 5MT (90 hp)
2008–2013
89
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
51.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.4mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4206mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1580mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |