VOLKSWAGEN Golf Sportsvan 2.0L TDI 6MT FWD (150 HP)
2014–2017
148
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4338mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1577mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1474kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |