VOLKSWAGEN Golf V 3 Doors 1.4L TSI 6MT FWD (122 HP)
2003–2008
121
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 197km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4201mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1180kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |