VOLKSWAGEN Golf V 3 Doors 2.0L TDI 6MT FWD (170 HP)
2003–2008
168
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4201mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1268kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |