VOLKSWAGEN Golf V 5 Doors 1.9L TDI 5MT FWD (90 HP)
2003–2008
89
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 176km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4201mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1262kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |