VOLKSWAGEN Golf V GTI 3 Doors 2.0L TFSI 6MT FWD (230 HP)
2004–2008
227
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 245km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4219mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1332kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |