VOLKSWAGEN Golf V Variant/ Jetta Sportwagon 1.4L 5MT FWD (80 HP)
2007–2014
79
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 168km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4560mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2580mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |