VOLKSWAGEN Golf V Variant/ Jetta Sportwagon 2.0L TDI 6MT FWD (140 HP)
2007–2014
138
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4560mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2580mm |
| Kerb Weight | 1377kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |