VOLKSWAGEN Golf V Variant/ Jetta Sportwagon 2.5L 6AT FWD (170 HP)
2007–2014
228
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2475cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4560mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2580mm |
| Kerb Weight | 1477kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |