VOLKSWAGEN Golf VI 3 Doors 1.6L BiFuel 5MT (98 HP)
2008–2012
97
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72.1kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4199mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1222kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |