VOLKSWAGEN Golf VI Cabrio 1.2L TSI BlueMotion 6MT FWD (105 HP)
2015–2016
105
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4247mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |