VOLKSWAGEN Golf VI GTI Cabrio 2.0L TSI 6AT FWD (210 HP)
2012–2015
208
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4247mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R 17 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |