VOLKSWAGEN Golf VI R 5 Doors 2.0L TSI 6AT (270 HP)
2009–2013
267
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 267bhp |
| Power | 199kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4211mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1466kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |