VOLKSWAGEN Golf VI Variant 1.2L TSI 5MT FWD (85 HP)
2009–2013
84
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 178km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1347kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |