VOLKSWAGEN Golf VI Variant 1.2L TSI 7AT FWD (105 HP)
2009–2013
103
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4534mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1368kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R 16 T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |